Ciarko
Baza wiedzy
Wybieraj świadomie - skorzystaj z wiedzy eksperta!
10 marca 2016 | Czwartek

Jak prawidłowo czyścić okap kuchenny?

Okap to urządzenie niezbędne w każdej kuchni. Ze względu na bliskie sąsiedztwo kuchenki to na nim w dużej mierze codziennie gromadzą się opary i tłuszcz. Należy jednak pamiętać, że utrzymywanie go w czystości bezpośrednio wpływa na efektywne funkcjonowanie. Podpowiadamy, jak robić to skutecznie, aby sprzęt nie tylko spełniał swoje zadanie, ale i stanowił elegancką ozdobę wnętrza.
Kluczową kwestią jest regularne czyszczenie okapu. Jeśli gotujemy często, co najmniej raz w tygodniu powinniśmy gruntownie oczyścić sprzęt. Unikniemy dzięki temu późniejszej walki z uporczywymi i długotrwałymi zabrudzeniami.

Powierzchnia lśniąca niczym lustro
Podczas czyszczenia okapu kuchennego należy korzystać wyłącznie z delikatnych tkanin i łagodnych detergentów. Bez względu na rodzaj tworzywa, z którego wykonany jest okap, bezwzględnie nie wolno używać środków ścierających takich jak popularne mleczka czyszczące. Szczególnie dotyczy to stali nierdzewnej oraz urządzeń o wysokim połysku – ich powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania i zacieki. Dobrym wyborem będzie ściereczka z mikrofibry, która dzięki charakterystycznej strukturze skutecznie usunie zabrudzenia nie pozostawiając nieestetycznych smug. Po umyciu i osuszeniu sprzętu, warto natłuścić jego powierzchnię specjalnym preparatem lub oliwką, co nada mu efektowny połysk i ułatwi kolejne czyszczenie.

Nie zapomnij o filtrze!
Nieodłącznym elementem okapu, który wymaga nadzwyczajnej uwagi podczas czyszczenia jest filtr. Jego stan należy sprawdzać regularnie, ponieważ od tego zależy prawidłowe działanie i wydajność urządzenia. Zadbany i czysty filtr wpływa nie tylko na skuteczność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, ale również na bezpieczne użytkowanie sprzętu. Musimy pamiętać, że filtry nasączone tłuszczami stają się łatwopalne. W przypadku czyszczenia tradycyjnych filtrów aluminiowych, dobrze sprawdzi się ściereczka z irchy lub mikrofibry nasączona wodą. Możemy je także z powodzeniem odświeżyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce w temperaturze mycia do 50?C i przy niskiej zawartości soli. Jeśli natomiast nasz okap wyposażony jest w filtr węglowy, akrylowy lub włókninowy, niezbędna będzie okresowa wymiana, ponieważ nie nadają się one do czyszczenia czy regeneracji.

Copyright © Ciarko
Projekt i realizacja: www.web-director.pl